French press to bardziej wyrafinowana nazwa na tłokowy zaparzacz do kawy. Inaczej zwany również praską francuską lub press potem. Jest to nieskomplikowane urządzenie, które pozwala na zaparzenie kawy sypanej bez obaw o ewentualne pływające w niej fusy, a także bez użycia prądu czy kuchenki gazowej. Mimo francuskiej nazwy, urządzenie to wywodzi się po trochę z Francji, a po trochę z Włoch. Niezwykle popularne jest natomiast w Danii oraz Wielkiej Brytanii, a jego najpopularniejszy model zaprojektował Szwajcar. Jego historia sięga jeszcze XIX wieku i co ciekawe, jego bezpośrednim poprzednikiem i inspiracją było bardzo podobne narzędzie, służące do wyciskania soku z pomidorów. French press to zresztą wszechstronny przyrząd, który można wykorzystać również do zaparzenia herbaty lub naparów ziołowych, a także do… spieniania mleka!
French press – co to?
Budowa french pressa jest niezwykle prosta. W zasadzie składa się jedynie z metalowego lub szklanego cylindra oraz tłoka zakończonego sitkiem i pokrywki. Sitko musi być idealnie dopasowane do średnicy naczynia i szczelnie przylegać do jego ścianek. W przeciwnym wypadku do gotowego napoju będą przedostawać się drobinki kawy. Samo urządzenie powinno być wykonane z wysokiej jakości tworzyw, ponieważ tanie materiały mogą mieć negatywny i zdecydowanie niepożądany wpływ na smak przygotowanego naparu. Najbardziej polecane są french pressy ze szklanym dzbankiem, które dają gwarancję niezmienności smaku.
Zasada działania french pressa to również kwestia dziecinnie łatwa. Najpierw zaparzamy kawę, a następnie za pomocą tłoka z sitkiem odseparowujemy ją od fusów. Wszystko to w ciągu zaledwie dziesięciu minut! French press jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które często delektują się kawą w pośpiechu.
Jak parzymy kawę we french pressie?
Aby zaparzyć kawę we french pressie, potrzebujemy właściwie tylko dwóch rzeczy – przefiltrowanej, gorącej wody i zmielonych ziaren kawy. Dodatkowo można posiłkować się stoperem, termometrem oraz wagą. W przypadku tej metody parzenia nie mamy do dyspozycji żadnej linii pomocniczej, która wskazuje nam odpowiednią ilość kawy oraz wody. Jednak powszechnie przyjęta proporcja to 6 gramów kawy na 100 mililitrów wody. Ważne jest natomiast zachowanie rozwagi, bowiem za duża ilość wody może wylać się na zewnątrz podczas wciskania tłoczka. Dlatego podczas zakupu french pressa należy dobrze zastanowić się, jaka pojemność cylindra będzie idealna dla nas i naszych potrzeb.
Zmieloną kawę wsypujemy do cylindra i zalewamy wodą w ilości wystarczającej do przykrycia proszku. Woda powinna mieć temperaturę około 90-95°C. Następnie mieszamy, a po odstawieniu na pół minuty, dolewamy resztę wody. Ponownie mieszamy, zakładamy pokrywkę, czekamy około trzy minuty, zdejmujemy z powierzchni wody ewentualny kawowy osad i dopiero wtedy spokojnym, jednostajnym ruchem naciskamy tłok. Przyciskanie tłoku tak naprawdę nie jest jednak konieczne, a nawet czasami warto go zaniechać. Wystarczy wtedy jedynie przelać napar przez tłok z sitkiem. To wystarczy, aby fusy zostały w środku. Wtedy napar bardziej klarowny, niż gdybyśmy go przecisnęli wcześniej przez tłok. Gotowy napój rozlewamy do ulubionych naczyń. Jeśli zaparzonej kawy jest więcej, niż w danej chwili potrzebowaliśmy, nie trzymamy jej w dzbanku, ale przelewamy do innego naczynia. Kawa pozostawiona w zaparzaczu uległaby przeparzeniu i stała się gorzka i cierpka w smaku.
Warto zadbać o odpowiednią higienę urządzenia, zwłaszcza jeśli używamy go nie tylko do zaparzania kawy, ale również herbaty czy ziół. Fusy z kawy lub jej posmak i zapach nie są w herbacie raczej mile widziane, a już zdecydowanie nasze kubki smakowe by sobie tego nie życzyły ?
Jaka kawa do french pressu?
French press jest idealnym urządzeniem dla koneserów kawy o każdym stopniu palenia. Świetnie nada się do parzenia kawy zarówno z jasno, jak i średnio i ciemno palonych ziaren. Przy wyborze tej metody parzenia możesz więc zdecydować się na swój ulubiony rodzaj kawy! Zawsze jednak warto postawić na świeżo paloną kawę najwyższej jakości np. stuprocentową Arabikę. Kawa z french pressa jest dość intensywna, dlatego należy przygotować się na aromatyczny i wyrazisty napój, w którym odczuwalne są nuty smakowe wykorzystanych ziaren. My proponujemy stosowanie do french pressa kaw z Etiopii, Brazylii oraz Kolumbii, a także innych państw Ameryki Środkowej oraz Afryki.
Jak bardzo mielić kawę do french pressu?
W przypadku parzenia kawy we french pressie bardzo istotny jest stopień zmielenia ziaren. Powinny być one grubo zmielone. Sitko w tych urządzeniach posiada bardzo małe oczka, jednak nie ma sensu ryzykować, że drobno zmielone fusy przecisną się przez szczeliny i zanieczyszczą nasz napój. Mogłyby również zatkać sitko, w wyniku czego przygotowana kawa stałaby się gorzka lub kwaśna. Prawidłowość zmielenia ziaren można ocenić po działaniu tłoka. Jeśli mamy trudności z dociśnięciem go, oznacza to zbyt drobne zmielenie, natomiast zbyt luźne działanie oznacza, że ziarna są zbyt grube. Jeśli nie mamy możliwości zmielenia kawy tuż przed zaparzeniem, możemy skorzystać z usługi zmielenia ziaren w palarni. Wybierając taką opcję, mamy pewność, że będą one przygotowane specjalnie pod wybrany sposób parzenia.