Co to jest Yerba Mate? Rodzaje i Właściwości yerba mate

Yerba mate rodzaje i wlasciwosci

Przygotowane kompendium wiedzy o Yerba Mate pomoże Ci wyrobić sobie wstępną opinię o magicznych niemal mocach przypisywanych herbacie z ostrokrzewu paragwajskiego. Ile prawdy kryje się w tych opowiastkach? Poznaj kilka faktów dotyczących właściwości i rodzajów suszu, aby przekonać się, czy odnajdziesz się w świecie tykwy i bombilli!

Co to w ogóle jest Yerba Mate?

Yerba Mate to używana w Hiszpani potoczna nazwa ostrokrzewu paragwajskiego. W Polsce jako Yerba Mate określa się susz z liści tego drzewa lub przyrządzony z nich napój. Słowa użyte przy określeniu tej wyjątkowej herbaty wskazują na ziele – susz używany do sporządzenia naparu – i tykwę – tradycyjnie wykorzystywaną do parzenia herbaty.

Rodzaje Yerba Mate

mate, yerba, bombilla

Yerba Mate można podzielić na rodzaje według kraju pochodzenia, typu suszu lub składu. Wyróżnia się też napoje organiczne, bezkofeinowe i cocido. W skrócie wygląda to tak:

 • Według kraju pochodzenia ostrokrzewu paragwajskiego wyróżnia się yerba mate argentyńską, paragwajską, urugwajską (produkowaną w Brazylii na rynek urugwajski) i brazylijską. Ich podstawową różnicą jest stopień rozdrobnienia, który w suszu z Argentyny jest najmniejszy, z Paragwaju średni, a najbardziej rozdrobniony produkt znajdziemy w Yerbie brazylijskiej. 

 • Ze względu na skład i rodzaje yerba mate zwraca się uwagę na stosunek liści do pyłu i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, który wpływa na moc naparu i szybkość procesu dyfuzji, czyli przenikania aromatu i składników z suszu do naparu. Duża zawartość liści powoduje, że proces ten zachodzi wolniej, dzięki czemu Yerbę można zaparzać wielokrotnie przy zachowaniu jej właściwości.

 • Ważny jest też proces produkcji ostrzokrzewu paragwajskiego, od którego zależy profil smakowy, a także skład chemiczny poszczególnych typów suszu. Oto przykłady:

  • Elaborada con palo to klasyczna yerba, gdzie liście stanowią 2/3 objętości suszu, a reszta to łodyżki.

  • Despelada/sin palo to wyjątkowo aromatyczny susz Yerba Mate w 90% składający się z liści.

  • Energia to yerba mate zbierana latem i zawierająca wyjątkowo dużo kofeiny.

  • Saborizada yerba mate jest aromatyzowana owocami.

  • Barbacua – jak sugeruje nazwa – jest dymna dzięki zastosowanej technologii suszenia dymem i ogniem.

Właściwości Yerba Mate

Yerba mate w górach
Yerba mate w górach

Spotyka się informacje, że herbata Yerba Mate zawiera niemal wszystkie witaminy i minerały niezbędne do życia człowieka (na podstawie badań Instytutu Pasteura z 1964 roku). Choć jest to swoista manipulacja sugerująca, jakoby napój z liści ostrokrzewu był w stanie utrzymać przy życiu to na uwagę zasługuje fakt wysokiej zawartości niektórych składników mineralnych: magnezu, potasu, fosforu, manganu, cynku, chromu i krzemu. Taki skład liści wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz mózgu.

Ponadto zawartość kofeiny ma właściwości pobudzające i sprzyja procesowi odchudzania, a obecność wysokiego stężenia przeciwutleniaczy może być skutecznym sposobem na profilaktyczną walkę z nowotworami.

Jak smakuje herbata Yerba Mate?

Charakterystyczną cechą Yerba Mate jest mocny, ziemisty smak, w większości wypadków dość cierpki, gorzki. Jak wspomnieliśmy przy omawianiu rodzajów suszy, smak zależy od sposobu produkcji i może być też owocowy, dymny, a nawet słodki. Susz yerba mate Może być również bardzo delikatny. Yerbito, czyli Yerba mate w saszetkach charakteryzuje się właśnie takim delikatnym i bardzo przyjemnym smakiem.

Czy picie Yerba Mate jest na pewno zdrowe?

Yerba mate spotkania
Yerba mate spotkania

Wątpliwości te pojawiają się w obliczu badań sugerujących wpływ picia Yerby mate na zachorowalność na niektóre typy nowotworów. Kolejne badania ostrokrzewu paragwajskiego i analiza wcześniejszych wyników wskazują jednak, że to picie gorących napojów może determinować raka przełyku, a nie sam napar Yerba Mate. Ponadto analiza grup badawczych podważyła wiarygodność tezy związanej ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory w wyniku picia naparu z ostrokrzewu, gdyż okazało się, że większość badanych miała inne nałogi. Ze względu na zawartość kofeiny Yerba nie jest jednak przeznaczona dla dzieci, a kobiety w ciąży powinny ograniczyć jej spożywanie.

Co znajduje się w Yerba Mate? 

W Yerba Mate znajdują się przede wszystkim liście ostrokrzewu paragwajskiego, bogate w kwas chlorogenowy – będący silnym przeciwutleniaczem – oraz witaminy z grupy B, pewna ilość witamin C i E oraz wymienione wcześniej składniki mineralne, takie jak: magnez, fosfor, potas, żelazo, wapń czy sód.

Yerba mate w saszetkach 3
Yerba mate w saszetkach 3


Yerba Mate w saszetkach

Alternatywą do picia Yerba Mate z pomocą bombilli i matero jest wykorzystanie saszetek z filtrem. Parzenie Yerby z saszetki odbywa się podobnie jak w przypadku herbaty, ale przy zachowaniu zasad, którymi rządzi się przyrządzanie naparu z ostrokrzewu, czyli gorącą wodą o temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza.

Co więcej saszetki z yerba mate wyglądają zupełnie inaczej. Takie picie yerba mate też wtedy wygląda inaczej. Yerba Mate w saszetkach może być parzona wielokrotnie, co oznacza zachowanie kultury jej picia i będzie zachętą dla tradycjonalistów. Pakowane bez użycia ciepła saszetki zachowują oryginalne właściwości suszu i sprawią, że można pić yerba mate w podróży, pracy i biurze. Nie musisz rezygnować z picia Yerba Maty nawet podczas pobytu poza domem!

Jak parzyć yerba mate w saszetkach

Parzenie yerba mate w saszetkach jest niezwykle proste. Wystarczy otworzyć torebkę i wyjąc z niej saszetkę gdzie znajduje się susz yerba mate. Po wyjęciu należy saszetkę z ostrokrzewem paragwajskim położyć na kubku i przeleć wodą o odpowiedniej temeraturze. Kiedy woda przeleje się przez saszetkę, należy odstawić saszetkę z yerba mate i można już pić gotowy napar yerba mate. Tą procedurę można powtarzać kilkukrotnie.

Ten wpis został opublikowany przez El Gato Coffee Roasters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *