Czym jest dekofeinizacja kawy za pomocą CO2?
Najnowsza metoda dekofeinizacji kawy opracowana przez Kurta Zosela, naukowca z Max Plank Institute, wykorzystuje dwutlenek węgla CO2 w miejsce rozpuszczalników chemicznych. Działa wybiórczo na kofeinę, tzn. uwalnia alkaloid i nic więcej. Nie wystarczy jedynie dmuchnąć, żeby wyeliminować kofeinę. Aby tego dokonać, należy przekształcić CO2 w jego płynną postać (zwaną rozpuszczalnikiem).
W procesie dekofeinizacji kawy CO2, nasączone wodą ziarna kawy umieszczane są w zbiorniku wysokociśnieniowym (pracującym pod ciśnieniem około 250 do 300 razy większym od ciśnienia atmosferycznego) wykonanym ze stali nierdzewnej. Tą tak zwaną komorę ekstrakcyjną następnie uszczelnia się, a ciekły CO2 wtłacza się do kawy pod ciśnieniem 69 barów na cal kwadratowy. Przy takich ciśnieniach dwutlenek węgla nabiera unikalnych, „nadkrytycznych” właściwości, które zwiększają jego użyteczność jako rozpuszczalnik, który wyciąga kofeinę z ziaren kawy i rozpuszcza ją, pozostawiając składniki smakowe o większych cząsteczkach. Po pomyślnym wyekstrahowaniu kofeiny, bogaty w kofeinę dwutlenek węgla jest przenoszony do niskociśnieniowej komory absorpcyjnej, która umożliwia powrót CO2 do stanu gazowego. Następnie wolny od kofeiny gaz CO2 zostanie w pojemniku pod ciśnieniem po raz drugi sprężony do postaci płynnej i raz jeszcze wprowadzony do ziaren kawy. Jest to powolny proces, który trwa do momentu, aż praktycznie cała kofeina zostanie usunięta z ziaren – zwykle może on wydobyć od 96 do 98 % kofeiny pierwotnie obecnej w kawie. Może to zająć do czterech dni!
Wykorzystanie siły natury w procesie dekofeinizacji kawy
Jedynymi składnikami używanymi w przytoczonym procesie dekofeinizacji są woda i dwutlenek węgla, co oznacza, że jest on całkowicie organiczny! Przykładem kawy, gdzie kofeina została użyta za pomocą dwutlenku węgla jest kawa bezkofeinowa Nikaragua Fincas Mierisch Los Placeres
Co dzieje się z pozostałą kofeiną?
Przepisy UE określają maksymalną zawartość kofeiny na 0,1% po każdym procesie dekofeinizacji kawy. Oznacza to, że 99,9% musi zostać usunięte. Usunięta kofeina jest następnie zbierana w postaci proszku i kompresowana w kredowe sztyfty. Znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym (np. tabletki na grypę), spożywczym (np. cola, napoje energetyzujące) lub sprzedawana jest w postaci proszku.
Jak być może niektórzy z Was zdążyli już zauważyć, wygląd ziaren kawy zawierającej kofeinę w porównaniu z tymi jej pozbawionej znacząco się różni. I choć wszystkie aromatyczno-wonne związki pozostają zamknięte w „komorze” kawy, ziarna te mają tendencję do przybierania koloru czekoladowego z ciemnym środkowym nacięciem. Więcej ogólnych informacji na temat dekofeinizacji kawy i samej kawie bezkofeinowej przeczytasz tutaj.
Pingback: Kawa bezkofeinowa - czym jest i jak powstaje? - El Gato Coffee Roasters