Przygotowane kompendium wiedzy o Yerba Mate pomoże Ci wyrobić sobie wstępną opinię o magicznych niemal mocach przypisywanych herbacie z ostrokrzewu paragwajskiego. Ile prawdy kryje się w tych opowiastkach? Poznaj kilka faktów dotyczących właściwości i rodzajów suszu, aby przekonać się, czy odnajdziesz się w świecie tykwy i bombilli!
Co to w ogóle jest Yerba Mate?
Yerba Mate to używana w Hiszpani potoczna nazwa ostrokrzewu paragwajskiego. W Polsce jako Yerba Mate określa się susz z liści tego drzewa lub przyrządzony z nich napój. Słowa użyte przy określeniu tej wyjątkowej herbaty wskazują na ziele – susz używany do sporządzenia naparu – i tykwę – tradycyjnie wykorzystywaną do parzenia herbaty.
Rodzaje Yerba Mate
Yerba Mate można podzielić na rodzaje według kraju pochodzenia, typu suszu lub składu. Wyróżnia się też napoje organiczne, bezkofeinowe i cocido. W skrócie wygląda to tak:
Według kraju pochodzenia ostrokrzewu paragwajskiego wyróżnia się yerba mate argentyńską, paragwajską, urugwajską (produkowaną w Brazylii na rynek urugwajski) i brazylijską. Ich podstawową różnicą jest stopień rozdrobnienia, który w suszu z Argentyny jest najmniejszy, z Paragwaju średni, a najbardziej rozdrobniony produkt znajdziemy w Yerbie brazylijskiej.
Ze względu na skład i rodzaje yerba mate zwraca się uwagę na stosunek liści do pyłu i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, który wpływa na moc naparu i szybkość procesu dyfuzji, czyli przenikania aromatu i składników z suszu do naparu. Duża zawartość liści powoduje, że proces ten zachodzi wolniej, dzięki czemu Yerbę można zaparzać wielokrotnie przy zachowaniu jej właściwości.
Ważny jest też proces produkcji ostrzokrzewu paragwajskiego, od którego zależy profil smakowy, a także skład chemiczny poszczególnych typów suszu. Oto przykłady:
Elaborada con palo to klasyczna yerba, gdzie liście stanowią 2/3 objętości suszu, a reszta to łodyżki.
Despelada/sin palo to wyjątkowo aromatyczny susz Yerba Mate w 90% składający się z liści.
Energia to yerba mate zbierana latem i zawierająca wyjątkowo dużo kofeiny.
Saborizada yerba mate jest aromatyzowana owocami.
Barbacua – jak sugeruje nazwa – jest dymna dzięki zastosowanej technologii suszenia dymem i ogniem.
Właściwości Yerba Mate
Spotyka się informacje, że herbata Yerba Mate zawiera niemal wszystkie witaminy i minerały niezbędne do życia człowieka (na podstawie badań Instytutu Pasteura z 1964 roku). Choć jest to swoista manipulacja sugerująca, jakoby napój z liści ostrokrzewu był w stanie utrzymać przy życiu to na uwagę zasługuje fakt wysokiej zawartości niektórych składników mineralnych: magnezu, potasu, fosforu, manganu, cynku, chromu i krzemu. Taki skład liści wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz mózgu.
Ponadto zawartość kofeiny ma właściwości pobudzające i sprzyja procesowi odchudzania, a obecność wysokiego stężenia przeciwutleniaczy może być skutecznym sposobem na profilaktyczną walkę z nowotworami.
Jak smakuje herbata Yerba Mate?
Charakterystyczną cechą Yerba Mate jest mocny, ziemisty smak, w większości wypadków dość cierpki, gorzki. Jak wspomnieliśmy przy omawianiu rodzajów suszy, smak zależy od sposobu produkcji i może być też owocowy, dymny, a nawet słodki. Susz yerba mate Może być również bardzo delikatny. Yerbito, czyli Yerba mate w saszetkach charakteryzuje się właśnie takim delikatnym i bardzo przyjemnym smakiem.
Czy picie Yerba Mate jest na pewno zdrowe?
Wątpliwości te pojawiają się w obliczu badań sugerujących wpływ picia Yerby mate na zachorowalność na niektóre typy nowotworów. Kolejne badania ostrokrzewu paragwajskiego i analiza wcześniejszych wyników wskazują jednak, że to picie gorących napojów może determinować raka przełyku, a nie sam napar Yerba Mate. Ponadto analiza grup badawczych podważyła wiarygodność tezy związanej ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory w wyniku picia naparu z ostrokrzewu, gdyż okazało się, że większość badanych miała inne nałogi. Ze względu na zawartość kofeiny Yerba nie jest jednak przeznaczona dla dzieci, a kobiety w ciąży powinny ograniczyć jej spożywanie.
Co znajduje się w Yerba Mate?
W Yerba Mate znajdują się przede wszystkim liście ostrokrzewu paragwajskiego, bogate w kwas chlorogenowy – będący silnym przeciwutleniaczem – oraz witaminy z grupy B, pewna ilość witamin C i E oraz wymienione wcześniej składniki mineralne, takie jak: magnez, fosfor, potas, żelazo, wapń czy sód.
Yerba Mate w saszetkach
Alternatywą do picia Yerba Mate z pomocą bombilli i matero jest wykorzystanie saszetek z filtrem. Parzenie Yerby z saszetki odbywa się podobnie jak w przypadku herbaty, ale przy zachowaniu zasad, którymi rządzi się przyrządzanie naparu z ostrokrzewu, czyli gorącą wodą o temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza.
Co więcej saszetki z yerba mate wyglądają zupełnie inaczej. Takie picie yerba mate też wtedy wygląda inaczej. Yerba Mate w saszetkach może być parzona wielokrotnie, co oznacza zachowanie kultury jej picia i będzie zachętą dla tradycjonalistów. Pakowane bez użycia ciepła saszetki zachowują oryginalne właściwości suszu i sprawią, że można pić yerba mate w podróży, pracy i biurze. Nie musisz rezygnować z picia Yerba Maty nawet podczas pobytu poza domem!
Jak parzyć yerba mate w saszetkach
Parzenie yerba mate w saszetkach jest niezwykle proste. Wystarczy otworzyć torebkę i wyjąc z niej saszetkę gdzie znajduje się susz yerba mate. Po wyjęciu należy saszetkę z ostrokrzewem paragwajskim położyć na kubku i przeleć wodą o odpowiedniej temeraturze. Kiedy woda przeleje się przez saszetkę, należy odstawić saszetkę z yerba mate i można już pić gotowy napar yerba mate. Tą procedurę można powtarzać kilkukrotnie.