Istnieje mnóstwo metod i sposobów parzenia kawy. W ekspresie kolbowym, przelewowym, aeropressie, tygielku. Dziś jednak skupimy się na „starej, dobrej” kawiarce, która wydobywa z kawy prawdziwy włoski aromat. Inne określenia kawiarki to makinetka – słowo to pochodzi właśnie z języka włoskiego, gdzie urządzenie to jest najbardziej popularne i gdzie zostało wynalezione przez Alfonso Bialettiego w latach 30. ubiegłego wieku. Pragnął on bowiem znaleźć sposób, dzięki któremu w zaciszu domowym będzie w stanie zaparzyć espresso tej samej jakości, co w barze kawowym. Po II wojnie światowej kawiarka została ze świetnym skutkiem rozreklamowana przez syna Bialettiego, Renato, i podbiła serca najpierw Włochów, a później całego świata. Do dziś tradycyjny ośmiokątny model stanowi nietuzinkową ozdobę wielu kuchni, a jego skrócona nazwa – moka – funkcjonuje w słownikach jako jeden z synonimów kawiarki.
Jak działa kawiarka?
Kawiarka charakteryzuje się łatwością w obsłudze, a także tym, że zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjny ekspres, jest tańsza oraz dużo bardziej mobilna i kompaktowa. Składa się z:
- zbiornika na wodę z zaworem bezpieczeństwa,
- sitka na zmielone ziarna,
- zbiornika na gotową kawę,
- uchwytu do trzymania urządzenia.
Zasada działania kawiarki jest nad wyraz prosta – pod wpływem wywołanego ciepłem ciśnienia woda przedostaje się w górę, przez zmielone ziarna, aż dociera do górnego zbiorniczka, stając się gotowym napojem. Co ciekawe, jej działanie zostało zainspirowane przez funkcjonujące ówcześnie domowe pralki ciśnieniowe. Kupując kawiarkę, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej jakość. To urządzenie, z którego prawdopodobnie będziemy korzystać codziennie, więc wysoka jakość materiałów, a także bezpieczeństwo jest tu niezwykle ważne. Tanie metale mogą mieć wpływ na smak kawy. Istotnym elementem kawiarki jest również znajdujący się w jej dolnej części wentyl bezpieczeństwa. Gdy ciśnienie w zbiorniku z wodą będzie za wysokie, a woda nie będzie w stanie przedostać się wyżej (np. przez zbyt drobno zmieloną lub zbyt ciasno ubitą kawę), para wodna wydostanie się na zewnątrz właśnie przez ten zawór. Można się więc domyślić, że jego brak lub nieprawidłowe działanie może skończyć się tragedią!
Zasady parzenia kawy w kawiarce
Sam proces parzenia kawy w kawiarce składa się z zaledwie kilku prostych kroków. W pierwszej kolejności nalewamy wodę do zbiorniczka. Do określenia poziomu wody służy zaznaczona linia lub wspomniany wcześniej zawór bezpieczeństwa, który powinien pozostać nad jej powierzchnią. Woda powinna być świeżo przegotowana w czajniku – zimna woda za długo będzie się gotować, co może zepsuć nam przyjemność z rozkoszowania się gotowym napojem, jak i znacząco skrócić życie naszej kawiarki. Następnie na sitku umieszczamy zmieloną kawę. Tyle, aby równomiernie i płasko pokryła całą jego powierzchnię. Można ją delikatnie uklepać palcem lub łyżeczką, jednak nie za mocno, ponieważ zbyt zbita kawa nie przepuści w prawidłowy sposób napływającej z dołu wody. W ostatnim punkcie składamy ze sobą wszystkie części i stawiamy urządzenie na kuchence na małym ogniu. Rezygnujemy z pokrywki, aby obserwować proces parzenia. Gdy tylko napój zacznie bulgotać, a zamiast kawy do zbiornika zacznie napływać żółtawa piana, natychmiast zdejmujemy kawiarkę. Warto wtedy przelać jej podstawę zimną wodą, aby zapobiec dalszemu zaparzaniu się kawy. Następnie szybko przelewamy całość do filiżanek i voilà! Pyszna kawa z kawiarki gotowa! Po każdym skorzystaniu powinno się makinetkę dokładnie umyć. Zalegające w jej wnętrzu resztki zmielonych ziaren oraz naparu z każdym kolejnym użyciem mogłyby bowiem psuć smak ulubionego napoju, dodając do niego zdecydowanie niepożądane aromaty spalenizny i zleżałej kawy.
Jaka kawa do kawiarki?
Zalecana kawa do kawiarki to ta średnio lub ciemno palona, o słodkim, czekoladowym lub
orzechowym aromacie. Wybór jasno palonych ziaren przy tej metodzie parzenia mógłby
skutkować zbyt kwasowym naparem (oczywiście nie znaczy to, że nie ma on swoich
koneserów!). Świetnie sprawdzi się tu kawa stosowana do parzenia espresso np. Arabica lub
blend z Robustą. Dla pełni doznań warto wybrać ziarna świeżo palone czyli takie, które były
wypalane nie wcześniej niż 14 dni przed zaparzeniem. Jak zawsze, najważniejsze są tutaj
nasze osobiste preferencje smakowe.
Jak mielić kawę do kawiarki
Jeśli mamy taką możliwość, warto zmielić kawę do kawiarki tuż przed parzeniem napoju.
Świeżo zmielone ziarna charakteryzują się bowiem lepszą jakością oraz smakiem. Kawa do
kawiarki nie może być zmielona zbyt drobno, ale też nie zbyt grubo. W przypadku zbyt
grubego zmielenia, kawa będzie wręcz wlewać się do górnego zbiornika, a nie prawidłowo
sączyć. Zbyt drobne zmielenie może natomiast zatkać sitko. Jej prawidłową konsystencję
często przyrównuje się do drobnego piasku lub ziarenek soli. Jeśli jednak nie chcemy
ryzykować lub nie mamy domowego młynka, przy zakupie kawy możemy zdecydować się na
profesjonalne zmielenie ziaren z myślą o parzeniu naparu konkretnie w kawiarce.