kawa z malawi
Malawi
Malawi, to kraj w południowo-wschodniej części Afryki, a sama kawa z Malawi nie szczególnie jest łatwo dostępna. Kraj graniczy od wschodu i południa z Mozambikiem, Zambią na zachodzie oraz Tanzanią na północy. Głównym źródłem wody jest tutaj masyw górski Mlandżi w południowo-wschodniej części kraju oraz jezioro Malawi. Kraj charakteryzuje się subtropikalnym klimatem z dwiema porami deszczowymi, pomiędzy październikiem i listopadem oraz majem i czerwcem.
Początki kawy w Malawi
Kawa w Malawi pojawiła się w roku 1878 za sprawą szkockiego misjonarza o imieniu John Buchnan. To on jako pierwszy zasadził drzewo kawowca odmiany Arabica na południu Malawi w regionie Blantyre, przywiezione tutaj z ogrodów botanicznych w Edynburgu. W ciągu 30 lat od tego momentu roczna produkcja kawy z Malawi wynosiła około 1100 ton. Na początku zaledwie garstka plantacji była własnością obywateli, cała reszta była zarządzana przez Brytyjczyków, dla którzy Malawi było kolejną kolonią w tym czasie. Komercyjna uprawa kawy była skoncentrowana głównie w Thyolo i Mulani, gdzie typowi plantatorzy posiadali nie więcej niż 200 drzewek na osobę. Dzięki stworzeniu kooperatyw od roku 1946, produkcja kawy zaczęła znacząco wzrastać, by później gwałtownie spadnąć w skutek chorób kawowca. W roku 2014/2015 produkcja wyniosła około 15tyś worków 60kg.
Co ciekawe, Arabica, która rośnie dzisiaj w Ugandzie została przywieziona właśnie z Malawii
Kawa w Malawi
Malawi, pomimo tego, że jest otoczona lądem przez inne kraje, zbudowało silną pozycję kawy w swojej gospodarce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rząd nie wnika w eksport kawy. Dzięki czemu możliwe są tutaj bliskie relacje pomiędzy kupującymi, a lokalnymi plantatorami. Na początku jakość nie była głównym wyznacznikiem produkcji, używano jedynie oznaczeń typu Grade 1 i Grade 2. Jednak już w ostatnich latach zaczęto przyjmować system AA ochoczo zaadoptowany w całej Afryce wschodniej.
Odmiany kawy uprawiane w Malawi
Uprawiane odmiany kawy w Malawi, to prawdziwe perełki. Możemy znaleźć tam m.in. odmianę Geisha, która aktualnie jest niezwykle poszukiwana w Ameryce Środkowej. Oprócz niej dostępne są również odmiany:
- Catimor 128
- Cattura
- Agaro
- P3
- F6
- SL28
Kawa w Malawi rośnie na wysokości od 900-3000m npm
Produkcja kawy w Malawi
Produkcja kawy w Malawi opiera się na sieci małych kooperatyw i pięciu większych posiadłościach na południu kraju. Stable Farming jest tam głównym producentem i eksporterem mytej Arabiki. Sektor posiadłości odpowiada za około 2/3 rocznej produkcji kawy, czyli około 1500 ton.
Szacuje się, że w Malawi znajduje się około 4000 małych plantatorów, którzy zrzeszyli się w sześciu kooperatywach, głównie w centralnej i północnej części kraju. Następnie zebrali się w jedną parasolową kooperatywę pod nazwą Mzuzu Coffee Planters Cooperative Union.
Obecnie największym wyzwaniem dla sektora kawowego wydaje się być uboga infrastruktura oraz mała odporność odmian na choroby. Plantacje takie jak Sable Farms okazują się być znaczącą siłą dla regionu i poprzez swój rozwój wyznaczają kierunek rozwoju dla kraju.