Informacje ogólne – Slopes of 8 Kenia
Kawa jakości Specialty pochodząca od niewielkiej grupy 8 farmerów ze wzgórz sąsiadujących z górą Kenia w dystrykcie Kirinyaga. Bohaterowie tej doskonałej kawy zostali wybrani przez agronoma Wycleffa z Kenyacof. Owoce kawowca zostały obrobione na farmie ich właściciela, zamiast w centralnym młynie, gdzie normalnie wszystkie ziarna są procesowane wspólnie. Również proces suszenia jest odseparowany.
Stephen Munene, Charles Mwenje, Benson Mitano, Joseph Kabara, Anthony Njiraini, Harry Gachoki oraz bracia Jane Muthike i Gichangi są właścicielami ośmiu farm wchodzących w skład Slopes of 8. Idea bycia częścią grupy farmerów jest nieco inna niż bycie członkiem kooperatywy. W przypadku małych jednostek jak ta, skupinie się na kontroli jakości jest znacznie większe oraz efekt końcowy zdecydowanie lepszy.
Nuty smakowe: grejpfrut, jagody, cytrusy
Punktacja: 85
Informacje szczegółowe
Indywidualne przetwarzanie
Slopes of 8 jest przetwarzana wg tradycyjnej Kenijskiej metody polegającej na 24-godzinnej fermentacji, myciu i ostatecznemu namaczaniu. W przypadku ośmiu farmerów, cały proces jest wykonywany na znacznie mniejszą skalę, z użyciem ich własnego wyposażenia. W zależności od pogody, proces suszenia trwa około 14 dni na zbudowanych przez nich podniesionych stołach. Każdy z farmerów na wszystkich etapach produkcji dostaje wsparcie od agronoma Wycliffe’a – najbardziej doświadczonego eksperta kawowego w Kenii.
Producenci i farmerzy odpowiedzialni za projekt Slopes of 8
Samuga (Właściciel: Stephen Munene/ Położenie: Mutira) – Stephen ma 72 lata, jest żonaty, ma sześcioro dzieci. Uprawą kawy i herbaty zajmuje się od 1964 roku, posiada 2 hektary odmiany SL34.
Njirungi (Właściciel: Charles Mwenje/ Położenie: Mutira) – Charles ma 61 lat i jest ojcem czwórki dzieci. Uprawę kawy rozpoczął w 2000 roku. Posiada odmiany SL28 i SL34.
Kabaru (Właściciel: Benson Mithano/ Położenie: Kanyekiini) – Benson ma 70 lat i jest ojcem szóstki dzieci. Jego rodzina pomaga mu w pracy na farmie. W 1975 zasadził 2200 sadzonek i produkuje średnio 20ton wiśni rocznie.
Kabumbu (Właściciel: Joseph Karaba/ Położenie: Kaguyu) – Kabumbo Growers zostało założone przez dwóch braci – Joseph’a i Stanley’a. Joseph, dyrektor grupy Slopes of Eight ma 59 i dla Crown Berger pracował przez ponad 15lat. Teraz jest już na emeryturze i całkowicie zajął się uprawą kawy. Joseph odziedziczył 400 drzew od swojego ojca i ostatnimi czasy zasadził kolejne 900. Jego brat Stanley ma 65lat. Posiada 600 drzew oraz 200 nowych, które ostatnio zasadził.
Kimbo (Właściciel: Anthony Njiraini/ Położenie: Inoi) – Anthony ma 60 lat i czwórkę dzieci. Posiada około 2100 drzew, produkuje około 12ton wiśni rocznie.
Rugongo (Właściciel: Harry Gachoki/Położenie: Mwerua) – Harry ma 58 lat i trojkę dzieci. Jest pełnoetatowym farmerem, po przejściu na emeryturę po pracy w Ministerstwie Wody i Irygacji. Jego doświadczenie zawodowe pomaga mu podczas pracy na farmie, gdzie w 1989 roku zasadził 2000 drzewek.
Gichangi (Właściciele: Gichangi brothers/ Położenie: Mutira) – Gichangi Estate to rodzinny interes zarządzany przez Charles’a, David’a, Stanley’a i Juliusa. Razem posiadają dwie farmy o powierzchni 3,5ha. Pierwsze drzewka zostały zasadzone przez ich ojca w 1955 roku.
Kakumutho (Właściciel: Jane Muthike/ Położenie: Njukiini) – Jane to Sekretarka grupy. Ma 4,5ha uprawy SL28 oraz Ruiru 11 i produkuje średnio 40ton wiśni rocznie.