Kawa z Etiopii od Musa Aba Lulesa
Dla Musa Aba Lulesa kawa to jego życie. W Etiopii uchonorowano go specjalną nagrodą za wzorcowe wykonywanie swojej pracy. Kocha to co robi, a teraz jako lider grupy pokazuje innym w jaki sposób można dotrzeć bardzo dobrą jakościowo kawą poza granice swojego kraju. Pierwsze lata zysków z bezpośredniego eksportu kawy przeznaczył na ulepszenie i rozszerzenie swojego gospodarstwa. Jednym z efektów jego pracy jest właśnie kawa, którą wypalamy w El Gato Coffee Roasters.
Zanim Musa Alba Lulesa rozpoczął bezpośredni eksport swojej kawy, wcześniej sprzedawał ją poprzez Ethiopian Coffee Exchange (ECX) co skutkowało niewystarczającą ilością środków do życia. Pracował wraz z całą rodziną na farmie, aby utrzymać przy życiu całe gospodarstwo. Jego celem jest wciąż bycie w gronie najlepszych producentów kawy na świecie. Tworzy nowe stacje myjące i stoły do suszenia kawy, aby zapewnić jej jak najlepszą jakość.
Kawa z Etiopii – historia prawdziwa
Ojciec Musy był właścicielem farmy liczącej ponad 80 hektarów. 2 hekary przekazał Musa i jego bratu, aby mogli na własny rachunek założyć nowe gospodarstwo. W 2006 roku Musa otrzymał niebywałe wyróżnienie. Wybrano go jako reprezentanta plantatorów kawy w Etiopii. Wygrał, rewalizując z ponad 500 plantatorami z całego kraju. Nie miał sobie równych. W nagrodę pojechał do Ugandy, aby uczestniczyć w AFCA (African Fine Coffee Association). Oprócz tego otrzymał nagrodę pieniężną oraz ręczny depulper. Za otrzymane wynagrodzenie dokupił więcej areału, dzięki czemu jego gospodarstwo zajmuje już prawie 44 hektary.
Na areale 43,8ha Musa Alba Lulesa uprawia różne odmiany kawy. Wiele z nich jest ekologicznych. Oprócz tego na jego farmie rośnie również awokado oraz hoduje pszczoły.
Wszystkie ziarna kawowca są zbierane ręcznie zanim zostaną wrzucone do depulpera i poddane fermentacji przez okres 10-12 godzin. Następnie ziarno jest myte w czystej wodzie, aby usunąć wszystkie pozostałości miąższu. Ziarna z łuską są leżakowane na specjalnych łóżkach na słońcu przez 9-12 dni. Po tym czasie są składowane w magazynie.

Fundacja
Girls Gotta Run
Część profitu ze sprzedaży tej kawy z Etiopii przeznaczona jest na rozwój edukacji i opiekę zdrowotną dziewcząt w Etiopii.